среда, 26. март 2014.

Anksioznost- tjeskoba,strah

U danasnje vrijeme skoro da nema covjeka koji nije spoznao osjecaj anksioznosti.Anksioznost ili tjeskoba je u stvari prirodna reakcija na neku prijetnju ili opasnost i povezana je sa nacinom na koji se organizam priprema za suocavanje sa tom prijetnjom,narocito ako je opasnost nepoznata i neodredjena.Tada je taj osjecaj normalan i pozitivan i traje samo dok opasnost ne prodje.Medjutim,ako se tjeskoba ne moze povezati sa nekom prijetnjom i javlja se osjecaj zabrinutosti bez odredjenog razloga i traje duze i jace nego sto treba onda se radi o poremecaju koji treba lijeciti, da ozbiljno ne narusi zdravlje organizma. U oba slucaja u organizam se pocinje luciti hormon stresa kortizon,ubrzava se rad srca,plice se dise a um postaje budan i spreman na akciju,oslobadja se secer i misici su napetiji.
Postoje mnogi razliciti poremecaji anksioznosti koji se ujedno razlikuju po tezini od blagih do sasvim paralisucih.To su: fobije(strahovi od odredjenih situacija ili prostora),panicni napadi(iznenadno javljanje izuzetnog straha),posttraumatski stresni poremecaj(dugotrajna anksioznost poslije nekog traumatskog dozivljaja),opsesivno-kompulzivni poremecaj(uporne iracionalne misli,npr uzasavanje od odredjenih situacija ili ponavljanje nekog ponasanja),opsta ili neodredjena anksioznost(neobjasnjiv strah koji jako dugo traje cak i mjesecima).Najcesce se javlja opsta anksioznost i pogadja dva puta vise zena od muskaraca.Mogu se primjetiti vec u tinejdzerskim godinama iako se puno cesci medju odraslim osobama.
Uzrok moze biti prepoznatljiv kao sto je nesreca,razvod braka,gubitak posla,smrtni slucaj u porodici ili bilo kakva stresna situacija i tada se moze ocekivati poboljsanje kako vrijeme prolazi.A moze biti i ne prepoznatljiv jer se stres mozda desio u djetinjstvu a osoba se toga i ne sjeca.Takodje i genetika moze igrati ulogu,jer ima ispitivanja kod jednojajcanih blizanaca gdje ako jedna polovina pati od anksioznosti postoji minimum 50 posto da ce i druga.
Simptomi anksioznosti:

  • prekomjerno znojenje
  • srce brze kuca i krvni pritisak raste,moze se javiti i bol u grudima i pomijesati sa simptomima infarkta srca
  • ponestaje daha,zadihanost i hiperventilacija, i moze se cak javiti vrtoglavica i nesvijest
  • osjecaj kao da ce pozliti i javlja se proljev
  • nesanica i razdrazljivost,placljivost za svaku sitnicu,nemogucnost koncentracije na bilo sta
  • susenje usta
  • bolovi u misicima
  • prekomjerno jedenje ili totalni gubitak apetita
  • gubitak polne zelje
  • kod djece se javlja strah od odvajanja od roditelja,odlaska u skolu,od nepoznatih ljudi i briga za obicne situacije
Sve ovo moze imati za posljedicu nekontrolisano ponasanje i ometanje uobicajenih aktivnosti.Ako ti osjecaju predugo traju i tokom vise nedjelja i postanu jaki i nepodnosljivi, mogu prerasti u prave napade panike i najbolje se obratiti ljekaru i psihologu.Mozda je to maska za teze bolesti kao sto je problem sa stitnom zlijezdom ,ili hipogliikemijom ili infarktom ,cak i reakcija na neke lijekove,pa je svakako pozeljan odlazak ljekaru.Ako se iskljuce te bolesti onda se stanje svrsta u anksioznost.
Lijecenje.Kombinacija alternativnih lijecenja sa konvencionalnim je cesto vrlo efikasna.

  • Psiholog koristi psihoterapiju i psihoanalizu u cilju identifikovanja stresova ili nekih sukoba koji se mogu nalaziti skriveni, a biti izvor anksioznosti.Treba dozvoliti ljekaru da sve dobro istrazi i na neki nacin pomogne da se promijeni mozda ugao gledanja i misljena kao i ponasanja na stvari u cilju ublazavanja ili suzbijanja anksioznosti.Uz to cesto ce prepisati neki od lijekova za ublazavanje simptoma tjeskobe.To su u posljednje vrijeme,a i najcesve tzv.benzodiazepini.Oni smanjuju ankisoznost,strah i prouzrokuju smirenje(sedaciju),a da se pri tome ne mijenja mentalna i motorna funkcija centralnog nervnog sistema.Kod pravilnog i dobro odabranog lijeka za odredjenu vrstu anksioznosti uglavnom djeluju smirujuce na pacijenta.Mogu izazvati pospanost,vrtoglavicu i razdrazljivost,umor kao i zavisnost pa se ti lijekovi ne mogu kupiti bez ljekarskog recepta i ljekar odlucuje koliiko dugo i kako prestati ih piti.Ako se lijekovi uzimaju navece nezeljeni efekti prolaze nezapazeno.Najopasnija je interakcija tj.kombinacija benzodiazepina sa alkoholom jer se moze zavrsiti dubokom depresijom disanja i smrcu..Oni potenciraju jedno drugom dejstvo.Pri ovakvom lijecenju treba biti strpljiv jer dejstvo pocinje tek poslije 4-6 nedjelja,ali se zato i ne smije naglo prekidati.
  • alternativni nacini lijecenja kao sto je meditacija i razne tehnike opustanja,kao i tjelesne vjezbe mogu biti vrlo efikasne u ublazavanju i prevazilazenju anksioznosti,narocito ako se radi o prolaznoj ili iznenadnoj tjeskobi ili strahu.Naravno,to zavisi od osobe do osobe i od toga koliko se zelimo tome posvetiti.Aerobne vjezbe,zustra setnja,voznja biciklom i slicno od 30 min. pomaze lucenju endorfina,prirodne supstance koja poboljsava raspolozenje i ublazava bol.
  • sve sto vas opusta i cini sretnim je korisno raditi u tim momentima,kao i druzenje sa pozitivnim ljudima za koje znate da su vam prijatelji.
  • joga se pokazala dosta efikasna u mnogim slucajevima.
  • hipnoterapija se pokazala efikasnim kod odredjenih vrsta fobija,a pomaze i kod opste anksioznosti.Dosta se primjenjuje kod djece i adolescenata.Oni samohipnozu nauce dosta brzo upotrebljavajuci svoju mastu.
  • pravilno disanje je od ogromne koristi.Potrebno je usporiti i produbiti disanje.Staviti jednu ruku na stomak i polako udisati tako da se stomak podize pod rukom,ali da se ramena ne dizu. Zadrzati dah 5 sekundi i zatim polako izdahnuti.Ponavljati dok se ne osjeti smirenje.
  • za regulisanje disanja se pokazalo korisnim ako se izdahne u papirnu kesicu i udahne vazduh iz te kesice.Time se povecava kolicina ugljen-dioksida koji kad se udise smanjuje nagon za hiperventilacijom i plitkim disanjem.Ublazice i vrtoglavicu.
  • topla kupka je u koju se ukapa malo ulja od lavande,jasmina ili plave kamiliceje isproban i prijatan nacin opustanja svih cula.Cak mazanje samo sljepocnica ovim uljima ili kapanje na maramicu i udisanje ima umirujuci efekat.
  • toplo mlijeko zaista djeluje umirujuce jer sadrzi aminokiselinu triptofan koja se pretvara u serotonin,hemijsko jedinjenje u mozgu,koji u organizmu daje osjecaj smirenja i blagostanja.
  • uzimanje dodatnih kolicina magnezijuma do 300mg na dan opustice zgrcene misice i osjecacete se laksim.Takodje,uzimanje B-kompleks vitamina smiruju i nervnu i misicnu rardrazljivost pa moze pomodi kod anksioznosti.
  • smanjiti unos pica sa kofeinom kao sto je kafa,cajevi i kola pica jer osobe sa strahovima i tjeskobom su posebno osjetljiva na kofein.Takodje smanjiti i alkoholna pica jer u pocetku moze prolazno da smanji tjeskobu,ali po prestanku djelovanja tjeskoba i strah se pojacavaju.
  • naravno pozitivno misljenje i razmisljanje je kljucno u samoizljecenju
Od ljekovitog bilja tu su:

  • kamilica( Matricaira recutita),maticnjak (Melissa officinalis).lipa (Tilia spp.) smatraju se blagim lijekovima za opustanje i smirenje uopste.Cesto se nalaze u kombinacijama cajeva za smirenje.
  • hmelj (Humulus lupulus),valerijana (Valeriana officinalis) i pasiflora ( Passiflora incarnata) imaju znatno jace djelovanje na CNS i cesto se kombinuju zajedno u preparatima protiv nesanice i pokazale se efikasnim biljnim preparatima.Hmelj ima dugu istoriju kao sedativ.Poznata je radnicka nesanica beraca hmelja.Caj od 2 kasicice hmelja u solji vruce vode i piti 3 puta na dan korisno je kod anksioznosti. Valerijana se mora uzimati  u dozi od 1/2-1 kasicice tinkture da bi pokazala dejstvo i moze se uzimati duze vrijeme bez posljedica. Istrazivanja su pokazala da se supstance iz valerijane vezuju za iste receptore kao i benzodiazepini koji se koriste protiv anksioznosti. Ove kombinacije kao cajevi ili tnkture se mogu kupiti u slobodnoj prodaji u apotekama i biljnim apotekama.
  • caj od cvijeta gorke narandze takodje djeluje relaksirajuci
  • tzv.Bahovi cvjetni  lijekovi su homeopatski lijekovi i upotrebljavaju se za lijecenje raznih psihickih stanja,i postoji 38 lijekova specificnih za emocionalni problem.U vezi njih je najbolje potraziti savjete homeopate,obzirom da kod nas nisu cesti u upotrebi i nije ih lako naci.

четвртак, 20. март 2014.

Cink-(Zink) Zn

Zink je mikroelement koji je zastupljen kako u zemljinoj kori tako i u u zivom organizmu.Nalazi se u organizmu u kolicini svega do 4grama,ali je neophodan za skoro za svaki proces u urganizmu.
Izvor cinka.
Cink se nalazi u namirnicama i zivotinjskog i biljnog porijekla,s tim sto se iz zivotinjskog porijekla lakse resorbuje nego iz biljnog.To je zato jer namirnice zivotinjskog porijekla,svinjetina,govedina, sadrze proteine tj.aminokiseline koje lakse vezuju cink i lako prolaze celijske barijere i samim tim ga cine rastvorljivijim.Namirnice biljnog porijekla sadrze fitate i oksalate koji vezuju cink a kao takav se tesko resorbuje.Prosjecno se moze resorbovati do 40% cinka, a na resorpciju uticu mnogi faktori.Kao i kod zeljeza,sto ga je manje u organizmu to se lakse resorbuje jer se proteini koji ga prenose brzo njime zasite jer oni uzmu onoliko cinka koliko organizmu treba.
Nalazi se dosta u plodovima mora,ostrigama,kao i u jajima,mlijeku,soji,kikirikiju,ljesnik,klicama psenice,neglazirana zrna zitarica,siru,povrce sa tamnim liscem,spinat,boranija,grasak.zatim sjeme bundeve,pivski kvasac.Limunski plodovi ga malo sadrze,kao i obradjena hrana.
Upotreba cinka.

  • cink ucestvuje u sintezi genetskog materijala RNK i DNK,pa je jako vazan mineral u trudnoci,kao i za pravilno stvaranje spermatozoida i njihovu pokretljivost.Iz tog razloga se koristi u tretmanu steriliteta muskaraca.Jaca uopste reproduktivni sistem jer ulazi u sastav mnogobrojnih procesa koji ucestvuju u stvaranju hormona( testosterona).
  • ulazeci u sastav mnogobrojnih bjelancevina,enzima,hormona i njima slicnim kao sto su prostaglandini ucestvuje u raznim fizickim procesima kao sto je rast i razvoj kostiju,uopste metabolizam energije i celijsko disanje.
  • sprjecava uvecanje prostate.Cesto se propisuju tablete sjemena bundeve za koju je dokazano da ima blagotvorno djelovanje kod hiperplazije prostate,jer je bogato cinkom.U kombinaciji sa B6 koristi se protiv impotencije
  • ubrzava zarastanje rana i koristi se za razne kozne poremecaje i to najcesce u obliku cinkove masti koja sadrzi cink oksid.U tom obliku koristi se i za osipe na kozi,pa i pelenske osipe,kao i za groznice (herpese) na usnama i to da se sto cesce maze.Koristi se i za lijecenje akni jer djeluje protivupalno.
  • koristi se kod opekotina
  • pomaze jetri da ukloni stetne materije kao sto je alkohol i neki lijekovi
  • u nekim studijama se pokazao korisnim kod reumatskog artritisa takodje zbog svog protivupalnog dejstva
  • dovoljne kolicine cinka povecavaju otpornost na infekcije i uopste jaca imuni sistem jer aktivira T limfocite.Narocito se odrazava kod starijih osoba.
  • moze da poboljsa kratkotrajno pamcenje i koncentraciju
  • utice na culo ukusa 
  • regulise srcani ritam i krvni pritisak
  • neophodan je za pokretanje vitamina A iz jetre kao njegovu koncentraciju u plazmi,takodje kolicina vitmaina D utice na kolicinu cinka,smanjena kolicina cinka smanjuje apsorpciju folne kiseline.
  • neophodan je za stvaranje rezervi insulina pa je koristan u prevenciji dijabetesa,jer se kompleks cink-insulin nalazi u beta celijama pankreasa.
  • kod psorijaze
Nedostatak cinka.
Mala djeca i starije osobe,kao i trudnice i vegetarijanci cesto ne unose dovoljne kolicine cinka.Diuretici,alkohol kao i vece kolicine bakra,gvozdja mogu izazvati gubljenje cinka.Problemi sa bubrezima,dijabetes,velike opekotine,i antibiotici kao i kortikosteroidi mogu dovoditi do pojacanog izlucivanja cinka iz organizma.
Prvi znak moze biti gubitak ili slabljenje cula ukusa.Zatim opadanje ili gubitak dijela kose,gubitak apetita.
Dermatitis se cesto javlja ,umor pretjerani,sporo zarastanje rana kao i karakteristicne bijele mrlje na noktima.
Kod djece nedostatak moze izazvati zaostajanje u rastu i razvoju kao i polnom razvoju djecaka.
Moze se javiti uvecana slezina i jetra.
Visak cinka.
Unosenje velikih kolicina cinka moze izazvati neravnotezu minerala narocito bakra i gvozdja pa to treba dobro pratiti pri terapijama duzim od 6 mjeseci.
Moze se javiti mucnina,povracanje,glavobolje pa i slabljenje imunog sistema.
Zatim, manjak vode u organizmu,umor takodje,prestanak rada bubrega,losa koordinacija misica.
Preporucene dnevne doze.
Odrasli : 15mg
Trudnice: 25mg
Sve doze vece i za lijecenje odredjenih bolesti konsultovati se sa ljekarom.
Najcesce se uzima u obliku cink pikolinata ili aspartata,i cink celata.

понедељак, 17. март 2014.

Ginko -Ginkgo biloba L.

Ginko biloba je jedno od najstarijih drveca na planeti kao i jedno od najizdzljivijih.Smatra se da je nastalo prije vise od 300 miliona godina,a samim tim pretrpilo djelovanja nekoliko ledenih doba,ogromne klimatske promjene kao i promjene pod uticajem ljudi u posljednje vrijeme.Jos su stari kineski carevi znali za njegovu izdrzljivost i za supstance u korijenu i listovima,sada znane kao ginkolidi,i koristili ih u svojoj medicini.Uglavnom su se prije ali i danas koristili lepezasti listovi,a danas najvise standardizovani preparati listova,poznati kao ekstrakt ginka bilobe i moze se naci u slobodnoj prodaji u biljnim i humanim apotekama,kao i prodavnicama zdrave hrane.
Stari Kinezi su koristili ginko za lijecenje astme,promrzlina kao i oticanja.
Upotreba ginka.

  • jedno od nakorisnijih efekata ginka je podsticanje vazodilatacije tj.sirenje krvnih sudova i poboljsanje protoka krvi u malim krvnim sudovima (kapilarima i arterijama) narocito na periferiji organizma.To se misli na sake,stopala,donjim dijelovima nogu,pa je zato i koristan kod promrzlina,kod bola u nogama pri dugotrajnom stajanju i hodanju.
  • takodje poboljsava protok krvi i u CNS-u,sto pomaze nervnim celijama da dobiju dovoljno kiseonika i samim tim bolju mozdanu aktivnost.Zahvaljujuci ovoj osobini koristi se za poboljsanje pamcenja,koncentracije,ucenja,depresija.Za ovu namjenu se preporucuje uzimanje ginka od 40mg-120mg na dan.U Njemackoj,gdje je prestizno tijelo za efikasnost biljnih lijekova Commission E dokazalo efikasnost standardizovanog ekstrakta ginka,cesto se prepisuje za sprecavanje gubitka pamcenja kao i sloga,narocito starijim osobama.Sprecava se propadanje nervnih celija uslovljeno starenjem ,pa je koristan kod Alchajmerove bolesti.
  • iz istog razloga koristan je kod vrtoglavice,glavobolje i zujanja u usima,kod ostecenja sluha koje je posljedica smanjenog snabdjebanja krvlju nervnih celija zaduzenih za culo sluha i ravnoteze.
  • takodje i kod impotencije iz istog razloga.Naime,u jednom studiju muskarci su imali korist kad uobicajena terapija nije djelovala.Koriscena je nesto veca doza od uobicajene i do 240 mg koncentrovanog ginka,podijeljena u 2-3 doze i koristi se u periodu od 4-6 nedjelja.
  • takodje i kod makularne degeneracije,cestog uzroka sljepila kod dijabeticara
  • ginko utice povoljno na kardiovaskularni sistem jer snaznim antioksidantnim djelovanjem stiti krvne sudove od ostecenja slobodnim radikalima i samim tim usporavajuj njihovo propadanje.Smanjuje se rizik od ateroskleroze i time povoljno uticu na prevenciju mozdanog i srcanog udara.
  • takodje kod poremecaja zgrusavanja krvi
  • zatim kod astme,strucnjaci za biljnu medicinu smatraju da moze da sprijeci suzavanje bronhija kod astmaticnog napada
  • kod zapaljenja vena i ulkusa na nogama
  • znacajno je njegovo djelovanje na imuni sistem i protiv alergija
Nezeljena dejstva i interakcije.
Posto djeluje na bolji protok krvi,ne treba ga koristiti sa supstancama koje imaju isto dejstvo, kao sto je aspirin ,antikoagulantni lijekovi,MAO antidepresivima,a od biljnih sa bijelim lukom npr.jer moze doci do spontanog krvarenja i modrica po kozi.Svi koji imaju problema sa zgrusavanjem krvi moraju se prvo konsultovani sa ljekarom.
Vece doze od 250mg mogu izazvati povracanje,proliv cak i osip.Rijetko mogu se javiti glavobolje i uznemirenosti.
Ne preporucuje se trudnicama i dojiljama.

четвртак, 13. март 2014.

Vitamin A (retinol,askeroftol)

Vitamin A je prvi otkriveni vitamin,odnosno supstanca kojoj je prvoj dat taj naziv vitamin.Formira se iz vise takozvanih provitamina od kojih su najznacajniji beta karoten,alfa karoten,gama karoten i neki ksantini kao sto je kriptoksantin.Oni spadaju u karotenoide,pigmente koji se nalaze u biljkama.Najzastupljeniji i najvise se hranom unosi beta karoten,i do 80%,nasa koza ga moze taloziti.Vitamin A spada u liposolubilne vitamine,koji su rastvorljiviv u mastima,pa ima tendenciju talozenja i to najvise u jetri..Sami karotenoidi imaju ulogu antioksidanasa u organizmu.Najpoznatiji su tri oblika:A1,A2 i A3 koji imaju malu razliku u hemijskoj strukturi. Uglavnom se misli na A1 kada se govori o ovom vitaminu.
Izvor vitamina A:

  • namirnice biljnog porijekla : tamonozeleno lisnato povrce kao sto je kelj,zuto i narandzasto voce i povrce kao sto su,mrkva,bundeva,narandza,kajsija,breskva,kukuruz,paradajz.Samo 100 gr.mrkve ce zadovoljiti dnevne potrebe vitamina A.
  • namirnice zivotinjskog porijekla : jetre(dzigerice)svih zivotinja,ulja jetri masnih riba kao sto su haringa,bakalar,od riba bogate su haringa,sardina,tuna.
  • mlijecni proizvodi : punomasno mlijeko,pavlaka,buter.
Upotreba vitamina A:

  • neophodan je za dobar vid,po cemu je mozda i najpoznatiji,narocito pri  losem svjetlu.On ucestuvje u procesu stvaranja pigmenta u mreznjaci ,tacnije stapicastih celija mreznjace,pa kada ga nema dovoljno dolazi do tzv.nocnog sljepila,a kod dugotrajnog deficita i do pravog sljepila.Takodje stiti oci od makularne degeneracije tj.degeneracije zute mrlje.
  • neophodan je za zdravu kozu i sluzokozu nosa,grla,organa za varenje i disanje,zatim za kosu.Poznata je terapija vitaminom A kod problema sa aknama i drugih koznih poremecaja.Takodje i duza upotreba,2-3 mjeseca prije jakog suncanja ,beta karotena,moze da zastititi kozu od stetnih UV zraka u odredjenoj mjeri,a dobija se i lijepa preplanula boja.Naravno,tu treba voditi racuna o predoziranju u njegovom talozenju u kozu kada se dobija zuta boja koze.
  • ucestvuje u zastiti celijskih membrana,veze se za slobodne radikale i tako ima ulogu antioksidansa
  • koristi se za zdravlje i izgradnju kostiju i zuba,jer pomaze pri resorpciji kalcijuma,a cink opet pospjesuje resorpciju vitamina A
  • podstice zarastanje rana.
  • podstice rad imunog sistema i povecava otpornost na infekcije narocito u kombinaciji sa vitaminom C
  • ima znacaja u prevenciji nekih vrsta raka i kardiovaskularnih bolesti,jer moze da smanji kolicinu holesterola
  • ucestvuje u procesu spermatogeneze
  • za normalno funkcionisanje cula ukusa i cula sluha
  • smatra se da moze sprijeciti predmenstrualnu napetost,a neka istrazivanja pokazuju da velike doze mogu da pomognu i kod dobrocudnih tumora ili obilnih krvarenja ali sve je to tek u istrazivanju.
Toksicnost vitamina A.
Do prije nekoliko godina vitamin A se davao djeci uz vitamin D u prevenciji rahitisa,danas se uglavnom ta praksa izbacuje,jer smatraju da je dovoljan samo vitamin D,mada i dalje ima preparata u toj kombinaciji.Talozi se u organizmu jer je rastvoljiv u mastima,pa ga je rijetko potrebno dodatno unositi.Visak moze da izazove mucninu,povracanje,glavobolje,poremecaje vida,suvu kozu,kao i uvecanje jetre i slezine,pucanje usana,gubitak kose,pa cak i bolovi u zglobovima i kostima.Zna se da velike kolicine mogu cak i izazvati neke vrste raka, pogotovo raka pluca.Ugrozeni su ljudi koji rade dugo sa azbestom koji se udise.Vitamin A u velikim kolicinama ima teratogeni efekat na plod,pa je potreban poseban oprez kod trudnica.Nista ne uzimati u velikim kolicinama,ali ga ne treba ni izbjegavati,jer je zaista njegova uloga ogromna.
Cesto se kod male djece vidja hiperkarotenoza sto predstavlja zutu ili oranz obojenu kozu tabana,dlanova i nosa.Roditelji obicno pretjeraju sa davanjem kasica od mrkve ili breskve,ali to se povlaci po smanjenom unosu.
Akutna toksicnost je ako se uzme i do 100 puta veca kolicina od preporucene odjednom,a hronicna ako se duze vrijeme uzima ali znatno manja kolicina.
Doza u multivitaminskim preparatima je sasvim dovoljna da zadovolji dnevne potrebe i nema potrebe za radikalnijim uzimanjem izuzev ciljane doktorske terapije.
Deficit vitamina A je ipak jos uvijek znacajan problem kako u nerazvijenim tako i u razvijenim zemljama.Smatra se da usljed siromasne ishrane cak preko 2 miliona djece i milioni trudnica ne unose dovoljno ovog vitamina.Sa normalnim uzimanjem ovog vitamina  broj umrlih od disajnih puteva i od proljeva bi se drasticno smanjio.Narocito su ugrozena prijevremeno rodjena djece jer jos nemaju uskladistene zalihe vitamina A dovoljno,kao i oboljeli od cisticne fibroze.
Najcesca manifestacija deficita je nocno sljepilo.
PDD-preporucene dnevne doze su:

  • Djeca:2000-4000 IJ
  • Zene: 4000 IJ ili oko 2,5 mg beta karotena
  • Trudnoca i dojenje:6000IJ
  • Muskarci: 4000-5000 IJ
IJ je internacionalna jedinica.

недеља, 9. март 2014.

Vitamini i minerali

Vitamini i minerali su mikrohranjive materije neophodne za pravilan rad organizma,a potrebne su u malim kolicinama.Oni ucestvuju u svih biohemijskim procesima u organizmu i moraju se unositi hranom,uz poneki izuzetak kad ih organizam sam sintetise.
Pojam djelovanja vitamina pominje se jos 1897.godine,a termin "vitamin" uvodi Kazimir Funk 1911.godine.Oni su prirodna organska jedinjenja neophodna za odrzavanje zdravlja i normalno funkiconisanje organizma.Sintetisu se u biljnom i zivotinjskom tkivu i unose se hranom,a covjek moze samo djelimicno da transformise neke provitamine u vitamine.
Razlicite su hemijske prirode,dok su neki secerne prirode kao vitamin C npr.,vitamin D je sreroidne prirode.Pored mnogih razlika, mozda je najznacajnija njihova rastvorljivost u vodi i po tome se vitamini i dijele na liposolubilne i hidrosolubilne vitamine, odnosno vitamine rastvorljive u mastima i vitamine rastvorljive u vodi.Vitamini A,D,E i K su rastvorljivi u mastima i deponuju se u masnom tkivu i naknadno se otpustaju,pa se moze ispoljiti njihovo toksicno djelovanje jer se teze i izlucuju,za razliku od vitamina rastvorljivih u vodi ciji se visak izlucuje urinom.Manjak vitamina u organizmu iz bilo kog razloga je hipovitaminoza,a visak hipervitaminoza. U slucaju hipovitaminoza koriste se lijekovi sa znatno vecim sadrzajem vitamina od klasicnih vitaminskih dodataka.Klasicni dodaci ne sadrze vise od 1.5 puta od dnevne preporucene doze.Oko 13 vitamina se smatraju neophodnim za zdravlje koji se smatraju klasicnim,mada ih je znatno vise koji nisu poznati kao takvi.
Minerali cine oko 6% covjecijeg tijela i neophodni su za normalno funkcionisanje ljudskog organizma kao i za izgradnju.Postoji podjela na makro- i mikroelemente(oligoelemente).Oko 20-tak minerala se smatraju neophodnim.U makroelemente spadaju : N(azot),S(sumpor),P(fosfor),K(kalijum),Ca(kalcijum),Mg(magnezijum) i Fe(zeljezo).
U mikroelemente spadaju: Mn(mangan),Zn(cink),Cu(bakar),Mo(molibden) i Cl(hlor).A u tragovima su potrebni: Na(natrijum),Se(selen),Co(kobalt) i Si(silicijum).Neophodni su jos I(jod),Cr(hrom).
Manjak kao i visak minerala uzrokuju poremecaj u sastavu elektrolita u organizmu sto opet moze biti i uzrok i posljedica nekih oboljenja.Nadoknada se vrsi davanjem rastvora odredjenih soli putem infuzije ili per os davanjem.
Strucnjaci su odredili PDD ili preporucene dnevne doze.To su odgovarajuce kolicine vitamina i minerala koje unosimo u organizam unutar odredjenih granica i tu su uzete u obzir razlicite prehrambene potrebe zena,djece i muskaraca,ali i trudnica i oboljelih.Za one hranjive materije koje jos nemaju svoju PDD odredjen je bezbjedan i odgovarajuci dnevni unos ili procjenjena minimalna dnevna doza (PMDP).


петак, 7. март 2014.

Osnovni medicnski pojmovi

Iako za skoro svaku stranu rijec ili medicinsku postoji objasnjenje na maternjem jeziku,vrlo cesto se ipak ostavi medicinski pojam onakav kakav jeste.Za medicinski kadar to je razumljivo i pozeljno,dok za one koji tek uce ili nesto proucavaju to moze biti jezicka barijera.
Ovdje ce biti objasnjeni neki pojmovi,djelovanje i slicno koji se najcesce susrecu u medicinskom gradivu.

  • Aditiv - dodatak
  • Adstrigens - za povrsinsko skupljanje tkiva,npr.kod lijecenja koze i sluznica
  • Afrodizijak - za pojacanje pone zelje
  • Agonist - podsticanje fizioloskog djelovanja(u organizmu)
  • Akutno - trenutno,nije dugotrajno tj.hronicno
  • Analgetik - djeluje protiv bolova
  • Anestetik -lokalni: izaziva prolaznu neosjetljivost na mjestu primjene i opsti: citavog organizma
  • Anksiolitik - za smanjenje psihicke napetosti i razdrazljivosti
  • Anoreksik - za smanjenje apetita
  • Antacid - protiv lucenja pretjerane kolicine kiseline u zelucu( protiv zgaravice)
  • Antagonist - onemogucava fiziolosko djelovanje
  • Antialergik - protiv alergije(ublazava i uklanja alergije)
  • Antianemik - protiv anemije (za lijecenje malokrvnosti)
  • Antibiotik - sprijecava rast i razvoj patogenih mikroorganizama
  • Antidepresiv - protiv loseg raspolozenja i uklanjanja depresivnih misli
  • Antidijabetik - za snizavanje povecane kolicine secera u krvi
  • Antidijarojik - za zaustavljanje proliva
  • Antidot - protiv otrova u organizmu
  • Antiemetik - protiv povracanja
  • Antiflogistik - znaci isto sto i antiinflamatorno sredstvo
  • Antiinflamatorno - protivupalno
  • Antihemoragik - za zaustavljanje krvarenja
  • Antihipertenziv - za snizavanje povisenog krvnog pritiska
  • Antihistaminik - smanjuje alergiju,blokiranje histaminskih receptora
  • Antikoagulans - za sprjecavanje i smanjenje  zgrusavanja krvi
  • Antikonvulziv ili antiepileptik - protiv  nastanka konvulzija (grceva centralnog nervnog sistema)
  • Antimikotik - za lijecenje gljivicnih infekcija
  • Antimikrobno - sprjecava rast i razvoj mikroorganizama
  • Antiparazitik - protiv parazita
  • Antiparkinsonik - za lijecenje parkinsonove bolesti
  • Antipiretik - protiv povisenje tjelesne temperature
  • Antipsihotik - za lijecenje psihickih poremecaja
  • Antireumatik - protiv reumatskih bolova
  • Antiseptik - protiv infekcija na zivom tkivu
  • Antitusik - protiv nadrazajnog,suvog kaslja
  • Aperitiv - za varenje hrane i poboljsanje apetita
  • Baktericid - koji ubija bakterije
  • Bakteriostatik - koji sprjecava razvoj bakterija ali ih ne ubija
  • Benigno - dobrocudno
  • Bronhospazmolitik - opusta spazam(stezanje) bronhija
  • Citostatik - zaustavlja diobu celije
  • Citotoksicno - ubija celiju
  • Depilacija - odstranjivanje dlaka
  • Deterdzent - sredstvo za povrsinsko ciscenje
  • Dezinficijens - unistava mikroorganizme i koristi se za predmete,ne na zivo tkivo
  • Dezodorantno - za prikrivanje neugodnih mirisa unistavanjem bakterija
  • Dijaforetik - za izazivanje pojacanog znojenja
  • Dismenoreja - neredovne i bolne menstruacije
  • Dispneja - otezano disanje
  • Diuretik - sredstvo za pojacano lucenje mokrace
  • Edem - otok,prekomjerno nagomilavanje tecnosti u tkivima
  • Ekcem - inflamatorno oboljenje koze
  • Ekspektorans - za lakse iskasljavanje patoloskog sekreta
  • Emetik - izaziva povracanje
  • Emolijens - za meksu kozu
  • Fotosenzibilan - povecana osjetljivost na suncevu svjetlost
  • Fungicid - sredstvo koje ubija gljivice(gljive)
  • Halucinacije - prividjanje stvari,dogadjaja,ljudi koji se trenutno ne dogadjaju i nisu tu
  • Halucinogen - sredstvo koje izaziva halucinacije
  • Hematom - lokalni krvni podliv u tkivima ili organima
  • Hemoragije - dugotrajna krvarenja
  • Hemostatik - za zaustavljanje krvarenja
  • Hiperplazija - nenormalno povecanje tkiva
  • Hipertonik - za povecanje krvnog pritiska
  • Hipertrofija - povecanje organa
  • Hipnotik - za uspavljivanje
  • Hipoglikemik - za snizavanje nivoa glukoze u krvi
  • Holagog - za pojacano lucenje zuci
  • Hronicno - dugotrajno
  • Imunomodulator - mijenja imuni odgovor organizma
  • Imunostimulator - stimulise imuni odgovor organizma
  • Imunosupresor - smanjuje imuni odgvor organizma
  • Infektivno - zarazno,kada je uzrok mikroorganizam koji se prenosi sa bolesne na zdravu osobu 
  • Inflamacija - upalna reakcija sa crvenilom,otokom i bolom
  • Insekticid - za unistavanje insekata
  • Inhalacija - aplikacija udisanjem para
  • Iritans - za drazenje koze
  • Karijes - kvarenje zuba
  • Karminativ - protiv nadutosti,protiva gasova
  • Keratolitik - koji odstranjuje zadebljale dijelove koze(orozale)
  • Keratoplastik - orozava povrsinski sloj koze
  • Kolitis - upala sluznice crijeva
  • Korigens - popravlja ukus,miris ili izgled
  • Laksans - olaksava praznjenje crijeva
  • Maligno - zlocudno
  • Miorelaksans - opusta poprecno prugaste misice
  • Mutagen - izaziva promjene genetskog materijala
  • Narkotik - izaziva narkozu
  • Nekroza - izumiranje,odumiranje celija,tkiva i organa
  • Paradentoza - oboljenje desni
  • Parenteralno - davanje preko injekcionih rastvora,zaobilazenje digestivnog trakta
  • Peros - davanje preko usta,oralnim putem,preko digestivnog trakta
  • Purgativ - jako sredstvo za praznjenje crijeva
  • Rubefacijens - sredstvo koje prosiruje krvne sudove,za bolji protok krvi cime se pojacava crvenilo koze i osjecaj toplote,a smanjuje se bol
  • Sedativ - za smirenje,i smanjenje nervne napetosti,straha
  • Sekretolitik - za smanjenje sekrecije
  • Spazmolitik - opusta tonus glatke muskulature
  • Stomahik - za bolje varenje hrane
  • Stomatitis - upala sluznice usne duplje
  • Teratogeno - koji uzrokuje poremecaj u razvoju embriona
  • Tonik - sredstvo za jacanje organizma uopste
  • Trankilizer - otklanja blaze psihicke smetnje
  • Transdermalno - kroz kozu
  • Tromboza - stvaranje krvnih ugrusaka
  • Ulceracija - ostecenje koze i sluznice
  • Uroantiseptik - antiseptik urinarnog trakta
  • Vazodilatacija - sirenje krvnih sudova
  • Vazokonstrikcija - suzavanje krvnih sudova
  • Vulnerans - pomaze zarastanje rana i ostecenja

уторак, 4. март 2014.

Prirodne maske za podrucje oko ociju

Podrucje oko ociju je najosjetljiviji dio lica koji posebno treba njegovati,jer ne sadrzi lojne zlijezde pa vrlo brzo dolazi do boranja.Kako se mogu napraviti maske i kreme za lice od namirnica iz kuhinje,tako mogu i za oko ociju i to da budu jednako efikasne kao i one kupljene.
Zaista se moze vidjeti pozitivan efekat poslije njihove primjene,a ne iziskuju mnogo vremena da se naprave,a ni novca,a sto je najvaznije sve su prirodni sastojci  koje ima skoro svako domacinstvo.
Ovih nekoliko kombinacije ce vas zaista oduseviti jednostavnoscu i efikasnoscu:

  1. Dokazano je da ulja kao sto su jojobino i arganovo peglaju bore vrlo efikasno.Mozete ih samo lagano utapkavati oko ociju svakodnevno ili dodavati u svoje kreme.Ova ulja se jako dobro upijaju i mozda je jedina mana sto se moraju cesce nanositi a nisu toliko jeftina.Dobra, jeftina i efikasna zamjena je ricinusovo ulje koje je dosta jeftinije a djelotvorno.
  2. Vrlo jednostavna maska je hljebna maska.Blago se zagrije neko biljno ulje(maslinovo,hladno cijedjeno suncokretovo ili obicno suncokr.ulje) ili otopi malo putera.Uzeti komad sredine bijelog hljeba i natopiti ugrijanim uljem i staviti oko ociju.Drzati oko 25 min. i isprati toplom vodom.
  3. Maska od zumanca i biljnog ulja.Pomijesati umuceno zumance sa nekim uljem(bademovo,maslinovo ili bilo koje) u jednakim kolicinama i nanijeti na podrucje oko ociju.Drzati 15-20 min.i zatim isprati lagano.
  4. Maska od bademovog ulja i mrkve.Pomijesati jedno zumance i 1kk meda sa nekoliko kapi bademovog ulja u malo soka od mrkve(svjeze).Nanijeti oko ociju i drzati oko 20 min.Poslije isprati.
  5. Za suhu kozu oko ociju.Pomijesati pola banane sa 1kk meda i dodati 1 kasiku pavlake.Nanijeti na kozu oko ociju,drzati oko 20 min,zatim isprati.Takodje kombinacija banane sa 1 kasikom istopljenog putera je odlicna.
  6. Lagana maska od krastavaca.Krastavac se oduvijek koristi da osvjezi ovo podrucje,a ova maska je ujedno i hrani.Pomijesati izgnjeceni krastavac sa medom i nesto brasna da se dobije smjesa koju mozete nanijeti na kozu.Drzati oko 20 min.i isprati.
  7. Pomijesati 1/4 solje susamovog ulja i 1/4 solje aloe vera gela i lagano nanijeti.Drzati oko 15 min.
  8. Hranjiva maska za bore oko ociju.Omeksati 1 kk zobenih pahuljica u vrucoj vodi,ohladiti i dodati  jedno zumance i 1/2 kk rastopljenog meda.Nanijeti na kozu i drzati 10min.Oprati toplom vodom.
  9. Hranjiva maska .Pomijesati ove sastojke:zumance,1 kk meda,1 kk masne pavlake,2 kk toplog mlijeka i 1 kk biljnog ulja.Nanijeti,drzati 20 min.i isprati lagano toplom vodom.
  10. Losion od caja kamillice ili zelenog caja.Ova kombinacija moze osvjeziti umorne oci.U 1dl caja rastvoriti 1/2kk meda.Moze se cuvati u frizideru  i do 7 dana.
  11. Smjesa od lana.Jednu kasiku sjemena lana zaliti sa pola case hladne vode i prokuhati dok ne nastane gusca smjesa.Procijediti i ohladiti i naniijeti oko ociju.Drzati 25 min.i isprati.Lan je jako bogat omega kiselinama,pa je zato koristan i za kozu.
  12. Mnogi imaju iskustva sa sokom od aloe vere,pa se moze i to probati.



недеља, 2. март 2014.

Prirodne maske za lice

Iako je toliko krema i maski za lice na trzistu koji se mogu kupiti,zene se sve vise okrecu prirodnoj kozmetici.Sve vise se prica o ne potrebnim sastojcima koji se dodaju u kreme,a koje imaju vise stete nego koristi.Istina ili ne,cinjenica je da mnoge najobicnije namirnice iz kuhinje mogu imati isti efekat kao i dobro prodavane krema,a koje su mnogo skuplje.Dok nisu postojali komercijalni preparati zene su znale da iskoriste ono sto im je pri ruci iz prirode i da imaju njegovanu i lijepu kozu.
Bilo da se radi o ciscenju,hidrataciji,skidanju fleka ili uklanjanju bora ovdje cete naci isprobane recepte koji daju izvanredne rezultate kod mnogih zena.
  1. Ovo je takoreci kucna botox maska,a potrebni su banana,jogurt i med.Pomijesati 1/4 solje jogurta sa jednom malom kasikom meda.Bananu dobro izgnjeciti viljuskom,da bude bez grudvica i pomijesati sa medom i jogurtom.Moze se staviti i mlijeko ali bude puno tecnije.Nanijeti na lice,izbjegavati podrucje oko ociju,ostaviti oko 15-20 min. i opustiti se.Isprati toplom vodom i namazati uobicajenu kremu.Koza ce biti zategnuta,mekana i nahranjena.
  2. Hranjiva maska za lice..Pomijesati 1/3 soljice zobenih pahuljica sa 1/2 case vrele vode da zob malo omekani.Kad se malo ohladi dodati jednu kasiku meda i 1-2 kasike jogurta,da ne bude prerijetko.Sve to dobro izmijesati dok ne nastane jednolicna smjesa.Drzati oko 15 min.i isprati toplom vodom.Preporucuje se za suhu kozu.
  3. Protiv bora na licu.U 1dl prokuhane vode rastopimo 1kk zelatina i u malo ohladjenoj smjesi dodamo 2kasike meda i 1kk limunovog soka.Dobro mijesati dok se ne rastopi sve i ne nastane gusta smjesa.Drzati na licu oko 20 min i isprati toplom vodom.Prije svih maski se preporucuje staviti na lice topao peskir ili neku lanenu krpu da se otvore pore i sastojci bolje upiju.
  4. Smjesa od sira i meda je odlicna za suhu i normalnu kozu. 2 kasike svjezeg kravljeg sira pomijesa se sa kasikom meda  i nekoliko kapi maslinovog ulja(moze i obicno suncekretovo  ili bademovo).Nanese se na lice i vrat,drzi do 20 min.
  5. Takodje maske od jaja su odlicne.Za masnu kozu  i prosirene pore stuce se snijeg od 1 bjelanca i doda nekoliko kapi limunovog soka i nekoliko kapi bademovog ulja.Moze se dodati i 1/2kk meda.Drzi se oko 10 min.i ne stavlja se suvise cesto,vise po potrebi. Za suhu kozu se koristi zumanjak koji se izmuti sa pola kasicice jestivog ulja ili bademovog ulja i namaze na kozu.Drzi se oko 20 min i skida se toplom vodom ili cajem od kamilice.
  6. Za svjeze i podmladjeno lice uopste je korisno nanositi mlijeko i jogurt kad god mozete.Odnos mlijeka i vode 1:1 daje mekocu kozi i moze se svakodnevno nanositi .Hiljadama godina se mlijeko koristi u sluzbi ljepote,za svaki tip koze i ujedno protiv bora.Mlijecna kis.uklanja mrtve celije,a pomaze kozi da zadrzi vlaznost.Moze se kupati u mlijecnoj kupki ili samo natopljenim peskirom premazivati koza i njezno ispirati.Mlijecna kis.,limunska kis.,glikolna kis.spadaju u tzv.AHAs(alfa-hidroksi kis.)koje skidaju mrtve celije,ispunjavaju bore,smanjuju masnocu u porama,bore se sa slobodnim radikalima i visestruko se koriste,a sadrze ih dakle mlijeko,voce,secerna trska...Jogurt nanijeti na lice i ostaviti 20.min i isprati i koza ce zasijati.
  7. Maska od kvasca.Medicinski kvasac je na cijeni zbog sadrzaja vitamina A,H(biotina),D uopste zbog B vitamina,kao i proteina,masnoca...2 kasike se pomijesaju sa mlijekom ili uljem u jednolicnu smjesu i nanosi se  na lice i vrat.Drzi se oko 20 min i skida mlakom vodom ili cajem od kamilice.Odlicno je za suhu i umornu kozu,a za masnu necistu kozu dovoljno je samo kvasac razmutiti sa vodom.
  8. Maske od avokada su korisne i suhu kozu i protiv bora.Bogata je vitaminom E,antioksidansom,a obezbjedjuje i vlagu.Napraviti kasu od pulpe i namazati na lice.Drzati 20-tak min.Takodje se i ovjde moze dodati med.
  9. Odlicni protiv bora su i samo nanosenje arganovog i jojobnog ulja,pa cak i ricinusovog ulja koje je puno jeftinija a dobra zamjena za prethodna dva.Cak ricinusovo ulje moze da posluzi i protiv starackih mrlja i nanosi se na kozu sve dok mrlje ne nestanu.
  10. Protiv mrlja na licu i rukama.Pomijesati pola banane i 1-2 kasike jogurta sa pulpom avokada do cvrste smjese da se moze nanijeti na lice i drzati 20 min.Ujedno i hrani i blijedi nastale fleke.
  11. Voda od kuhane rizeje izvanredna za zatezanje lica.Procijediti kuhanu rizu i ostaviti da se ohladi.Navece natopiti komadic vate i namazati lice,ostaviti da se osuci na licu i djeluje oko 20 min.Isprati mlakom vodom.Rezultat je zaista zategnuta koza.Ostatak drzati u frizideru,i stavljati jednom-dvaput nedeljno.Azijatkinje ovu vodu koriste i protiv pjega i fleka na licu i rukama.
  12. Maska od limuna.Maska od jednog limuna i 1/2 kasike maslinovog ili bademog ulja dace kozi sjaj i posvijetlice je.Samo mazanje limunom po mrljama na kozi daje odlicne rezultate.Mazati duzi period i pogodno je za masnu kozu.Suhu kozu ce limun mozda iritirati i isusiti.
  13. Tonik od sirceta..Razmutiti u solji vode pola kasike jabukovog sirceta.Oprati lice toplom vodom a zatim ovom mjesavinom i lice ce biti odlicno tonirano.
  14. Smjesa maslinovog i ricinusovog ulja je odlicna da se izvuku necistoce iz koze,kako suhe tako i normalne i masne koze.Za suhu kozu je uzeti uzeti odnos maslinovog i ricinusovog ulja 3:1,a za masnu 1:3.Dobro utrljati i uzeti toplu i vlaznu gazu i istrljati lice,sto ce imati efekat pilinga.
  15. Tonik za masnu kozu .Hamamelis,hajducka trava,kadulja ili nana imaju adstrigentne osobine,sto znaci da suzavaju pore koje su uobicajene kod masne koze.Tapkati po licu vaticom umocenom u hamamelis 2-3 puta dnevno 2 sedmice,a zatim jednom dnevno.Napraviti klasican caj od gore navedenih biljaka,procijediti tecnost,pustiti da se ohladi skroz i utapkavati na lice po potrebi.Tecnost se moze cuvati u frizideru do 5 dana.
  16. Maska od manga,pomaze kozi da se otvore pore.Samo izgnjeciti mango dok se ne dobije kasa i nanijeti na kozu masiranjem.Ostaviti nekoliko minuta da  se osusi i isprati.Odlicna za masnu kozu.
  17. Sok od limuna sa biljkama i jabukom.Za masnu kozu,oljustiti jabuku i skuvati dok ne postane mekana.Izgnjeciti je i dodati 1kk soka od limuna i 1kk osusene kadulje,lavande ili nane.Staviti mjesavinu na lice i ostaviti 5 min.i isprati  toplom vodom.