недеља, 16. фебруар 2014.

Cistitis

Cistitis ili infekcija mokracne besike skoro da se moze reci da je bolest zena.Naravno da i muskarci oboljevaju od ove vrste upale,ali znatno rjedje od zena.Cak jedna od pet zena dobije upalu besike barem jednom godisnje,a veliki broj zena i vise.Smatra se da je to zbog toga sto zene imaju kracu uretru,mokracni kanal kojim mokraca izlazi iz besike.Ona je duga svega 4 cm i bakterije vrlo lako dodju do besike.Isto tako,otvor zeninog mokracnog kanala je vrlo blizu anusa i vagine sto opet bakterijama iz tih podrucja omogucava da lako dodju do besike.Zato je redovna higijena ovdje vazan faktor u prevenciji bolesti.
Ove infekcije nisu toliko opasne,ako se na vrijeme lijece i izljece,ali ako se zanemare ili cesto ponavljaju zbog osjetljivosti moze doci do infekcije bubrega koja je mnogo opasnija.
Kod muskaraca je druga situacija,infekicija besike je vrlo cesto simptom neke druge bolesti i treba vise ispitivati uzrok.Najcesce ukazuje na problem sa prostatom ili moze ukazivati na neki tumor koji ugrozava mokracni trakt.Kod djece u prvoj godini zivota bakterije se mogu skupljati ispod prepucijuma ali se to brzo rjesava.
Najcesci uzrok  vecine infekcija su razne vrste Escherichie coli ( E.coli),to je bakterija koja se cesto nalazi u crijevima,pa cesto prelazi iz debelog crijeva.Zene mogu dobiti i poslije svakog polnog odnosa,kao i one koje koriste dijafragmu jer ona pritiska besiku i moze da oteza njeno praznjenje.Takodje i trudnice lakse dobiju infekciju zbog nepotpunog praznjenja.Istazivanja su pokazala da u posljednje vrijeme je sve vise infekcija povezano sa polno prenosivim bakterijama hlamidijom i mikoplazmom.
Simptomi:
  • ucestalo mokrenje
  • peckanje tokom mokrenja,sto je najcesci znak infekcije,moze se javiti i jaci bol
  • mokraca moze biti jakog i neugodnog mirisa
  • tesko zadrzavanje mokrace a opet mokrenje je minimalno iako je prisutan osjecaj stalnog mokrenja
  • nekad se moze pojaviti i krv u mokraci sto ukazuje na tezu infekciju
  • obavezno se javiti ljekaru ako se peckanje ne smanjuje ni poslije 24-36 sati samolijecenja,ako imate temperaturu,povracanje,bol u ledjima,iscjedak iz vagine ili penisa sto moze ukazivati i na polne bolesti ili neke druge bolesti povezane sa tim simptomima.
Lijecenje se najcesce i najefikasnije lijeci antibioticima,naravno poslije uzimanja urina na analizu i kad se ustanovi koja je bakterija u ptanju da bi se dao adekvatan antibiotik.Nekad lijecenje traje samo 3 dana ,a nekad mora i dosta duze do 14 dana.Pogotovo kod osoba kojima se cesto infekcije ponavljaju,ili kod starijih osoba sa inkontinencijom.Zenama u menopauzi moze da se prepise cak i kreme sa estrogenom ako se infekcije cesto javljaju.
Medjutim,infekcije se mozda mogu sprijeciti ako se odmah krene sa nekim biljnim preparatima ili jos bolje prevencijom da do nje ne dodje.
Ljekovito bilje:
  • najcesce se korisiti uva ursi(Arctostaphylos uva ursi) folium koja djeluje protiv E.coli vjerovatno tako sto sprijecava njeno "kacenje"za zidove urinarnog trakta.Ona zahtijeva baznu sredinu tj.da je urin alkalan pa valja kad se koristi izbjegavati vece kolicine kiselog voca ili hranu koja zakiseljava urin kao sto je meso.Cak je dobro uzeti kasicicu sode bikarbone uz nju.Obicno se sprema tako da se potopi u hladnu vodu do kljucanja i ostavi sat vremena pa pije 3-4 puta dnevno,dakle u velikim kolicinama da djeluje ispirajuce.Najduze nekih nedelju dana.Vegeterijancima je narocito korisna jer je njihova ishrana uglavnom bazna.
  • dokazano djeluje i brusnica koja se sve vise primjenjuje i pokazuje efikasnost.Istrazivanja su pokazala da sok ili caj od brusnice zaista sprjecava infekcije kod zena jer sadrze visko nivo proantocijanidina koji ometaju rast i vezivanje E.coli za sluzokozu besike.Tako se one lako ispiraju urinom.Ove materije dakle djeluju u besici gdje je zadrzavanje urina najduze.Mogu se piti i tablete,kombinovati ih sa sokom od borovnice ili sa probioticima koji djeluju sinergisticki sa brusnicom.
  • kopriva(Urtica dioica) je takodje korisna koja takodje djeluje protivupalno.Preporucuje se jedna kasika osusene koprive u solju kljucale vode i piti kasiku svakih sat,najvise jednu solju na dan.
  • kanadska zutika(Hydrastis canadensis) djeluje cak i na imuni sistem,a korisna je kod zena koje obole poslije polnih odnosa,cak se preporucuje pranje medjice,dio izmedju vagine i cmara,medicinskim rastvorom zutike.izmijesati 2 kasicice bilje na solju kljucale vode,ohladiti na sobnu temperaturu.
  • dobra je i solja caja od bijelog luka,iako neprijatan miris dobro pomaze u infkecijama.Nekoliko svjezih cesnjeva izgnjeciti,potopiti u toplu vodu i natapati 5 min.
Smatra se da je i aromaterapija korisna.Tako toplim sjedecim kupkama u koje se stave nekoliko kapi etericnih ulja borovnice,eukaliptusa,persuna ili kamilice moze biti djelotvorno.
Mose se popiti i nesto protiv bolova kao sto je ibuprofen da smanji upalu i bolove.
Prevencija:
  • svi se slazu da je najbolja prevencija piti mnogo vode i cesto mokrenje,i potpuno isprazniti mokracnu besiku.
  • pica koja nadrazuju mokracni trakt su alkohol,kafa,cokoladno mlijeko,gazirana pica,sokovi od agruma,a hrana koja smeta su agrumi,paradajz,jagode,crveno meso i mlijeko,spinat,jako zacinjena jela.
  • vitamin C i vitamin A ubrzavaju oporavak ,narocito vitamin C koji ometa rast  bakterija ali povecava i kiselost sto moze ometati djelovanje nekih antibiotika kao i cajeva,pa o tome voditi racuna ako je vec doslo do infekcije.
  •  redovna higijena poslije obavljanja nuzde,zene se brisati od naprijed ka nazad
  • nositi pamucni ves
  • izbjegavati upotrebu mirisnih sapuna za pranje,koristitit namjenske za intimnu njegu sa dobrim bakterijama
  • uvijek se prati prije odnosa i poslije odnosa
  • koristiti probiotike jer je dokazano da zene koje cesto jedu sireve i jogurt i koje koriste dodatke Lactobacillus acidophilus imaju manje infekcije urinarnog trakta



Нема коментара:

Постави коментар