уторак, 25. фебруар 2014.

Arnika (Arnica Montana)-Brdjanka,planinska sasa

Arnika je planinska divlja biljka koja raste u Evropi,u njenim visim predjelima,u sjevernoj Aziji i nekim dijelovima SAD-a.Ima privlacne cvjetove koji su slicni bijeloj radi,ali sadrzi jako otrovne supstance i nikako se ne uzima oralno,ni kao ulje ni kao caj jer bi mogle trajno ostetiti srce.Ipak,planinari sa Alpa tradicionalno su zvakali arniku poslije dugog pjesacenja da bi ublazili bolove u misicima.Vjerovatno na taj nacin nema tako jako unutrasnje djelovanje.Jedino homeopati prave preparate za unutrasnju upotrebu,ali oni su jako razblazeni pa nemaju takvo djelovanje.U svakom slucaju tada se konsultovati sa homeopatom.
Kao sredstvo za spoljasnu upotrebu je jako efikasna i odobrila ju je prestizna njemacka institucija Commission E koja se smatra vodecom organizacijom u svijetu za bezbjednost i efikasnost ljekovitog bolja,i to za lijecenja modrica i bolova u misicima.
Upotreba.
Najvise se upotrebljava u obliku gela i kreme,ali kao i tinktura.Moze se napraviti i obloga tako sto se stavi 2 kafene kasike arnike u solju kljucale vode,ostavi se da se ohladi,zatim se u to potopi cist peskir i stavi se na bolno mjesto.

  • koristi se za lijecenje modrica, krvnih podliva, djeluje tako sto pomaze organizmu da resorbuje krv koja je iscurila iz tkiva.Helenalin i dihidrohelenalin,aktivne supstance u arnici,imaju protivupalna svojstva i umiruju bolove kad se apsorbuju kroz kozu.Krema koja sadrzi do 25 procenata arnike,ako se nanosi nekoliko puta na dan,smanjuje bol i oticanje,i vidljivo se smanjuju plava i ljubicasta podrucja koze.Moze se i tinktura razblaziti i staviti na oboljelo mjesto u odnosu 1:3-10.
  • zatim koristi se kod uganuca,istegnuca,preloma zglobova i bolova u zglobovima zahvaljujuci protivupalnim sastojcima i poboljsavanjem cirkulacije  povecava dotok ljekovitih sastojaka do bolnih misica,a samim tim uklanja mlijecnu kiselinu,za koju se smatra da izaziva upalu.
  • kod bolnih stopala samo potopiti stopala u kupku u koju se stavi  jedna kasika tinkture arnike.Poboljsanjem cirkulacije odmah se uklanja bol.
  •  i kod sindroma karpalnog tunela se pokazalo efikasnim u nekim slucajevima
Nezeljena dejstva nisu primjecena,ali se moze pojaviti osip ako je neko mozda alergican na helenalin i kod njih duga i cesta upotreba moze dovesti do kontaktnog dermatitisa,koji nije opasan ali je dosta iritirajuci.Ako je neko alergican na hrizanteme i biljke iz iste porodice,Asteraceae,takodje bi trebale izbjegavati arniku  koja pripada istoj porodici.

недеља, 23. фебруар 2014.

Aloja-Aloe barbadensis(Aloe vera),Aloe ferox

Aloe vrste su tropske biljke i obuhvataju nekoliko vrsta,od kojih je mozda najpoznatija Aloe barbadensis ili Aloe vera.Vrsta Aloe ferox raste u juznoj,a Aloe vera u sjevernoj Africi,uopste u citavoj oblasti mediterana.Danas se gaji u citavom svijetu kao jedna od najljekovitijih biljaka a poznata je jos iz praistorijskih vremena.
Listovi ove biljke se zasijecaju,kada iscuri zuti sok koji je visoko koncentrovan ljekovitim sastojcima i ima siroku upotrebu.Iz dubine listova iscuri sok koji se kasnije koristi kao gel,a ispod povrsine listova iscuri gorkasti zuti sok, poznat kao lateks,koji ima laksativno dejstvo.Kad se aloja sprasi,dobija se zuti prasak,koji je gorak i specificnog mirisa.
Upotreba:
  1. Iako se aloja koristi i spolja i oralno,neki naucnici smatraju da nema dovoljno dokaza za unutrasnju upotrebu,dok drugi potvrdjuju njeno korisno dejstvo.Naime,u jednoj studiji gdje su dobrovoljci 42 dana dva puta dnevno uzimali sok od aloe vere doslo je do znacajnog snizenja nivoa secera u krvi,sto ukazuje na mogucnost lijecenja dijabetesa.Zatim, nadjeno je da dva jedinjenja iz aloe inhibisu ili unistavaju Helicobacter pylori,bakteriju odgovornu za vecinu ulkusa(cireva),sto opet ukazuje na lijecenje peptickog ulkusa.Cak su neki sastojci iz spoljasnjeg dijela kore antivirusni,ali to jos nije dovoljno ispitano.
  2. Aloe vera pokazuje snazno laksativno djelovanje,isuvise snazno pa se kao takav vrlo rijetko preporucuje.Moze izazvati ozbiljne stomacne grceve ili proliv.
  3. Najvise se upotrebljava kao gel kome je djelovanje dokazano.Ova viskozna masa sadrzi vodu,kompleks aminokiselina,lipide,enzime i veliku kolicinu polisaharida.
  • koristi se kao emolijens koji omeksava,stiti i smiruje kozu,vlazi je pa se koristi kod suve i ostecene koze.
  • bogat je antiinflamatornim jedinjenjima kao i jedinjenjem bradikinazom,koje djeluje kao sredstvo protiv bolova za spoljasnju upotrebu
  • sadrzi magnezijum-laktat koji kao antihistaminik ublazava svrab na kozi
  • koristi se kod posekotina i ogrebotina jer kad se osusi gel na kozi formira prirodni film preko koze i ubrzava izljecenje.Medjutim,ipak se ne koristi kod ozbiljnijih rana jer suprotno prethodnom,naucnici u Americi u jednoj bolnici su ustanovili da je gel cak produzio vrijeme zarastanja.
  • koristi se protiv akni,pa ga treba nanositi tokom 5 dana,do izljecenja
  • kod manjih opekotina,jer gel moze smanjiti bo,vlazi kozu,a smanjuje kontakt bacila i vazduha sa ranom zahvaljujuci zastitinom filmu koji stvara.Kod opekotina od sunca dobro je vodi koju stavljate na rane dodati dvije solje soka od aloe vere.
  • gel aloje pomaze ublaziti tegobe kod psorijaze jer smanjuje zapaljenje,vlazi kozu i omeksava je.
  • ima efekta kod bolnih ostecenja izazvnih herpes zosterom,sto ipak ukazuje na njena antivirusna dejstva.Uz to aloja prosiruje sitne krvne sudove pa vise krvi dospije do ugrozenih oblasti i na taj nacin ubrzava izljecenje.
  • jos se koristi za atletsko stopalo,protiv bora,staracke fleke,bradavice
Treba naglasiti da pri kupovini sokova kupovati samo one koji imaju skoro 100% aloe vere.
Takodje treba naglasiti da je aloja laka za gajenje pa je svaka kuca moze imati.Ne treba joj puno vode,podnosi i sjenku i lose zemljiste,pa se tako mogu za prvu ruku koristiti svjezi otkinuti listovi iz kojeg se iscijedi sok i nanosi na povrijedjeno mjesto 2-3 puta na dan.Samo je ne treba izlagati temperaturi manjoj od 5 stepeni celzijusa.
Moze se kombinovati gel aloje sa uljem psenicnih klica ibrasnom od safranike za ublazavanje modrica.



четвртак, 20. фебруар 2014.

Zuti nocurak-Oenothera biennis L.(Evening primrose)

Nocurak je biljka koja konacno i kod nas dobija zasluzenu paznju.Dok su je Indijanci i prvi sjevernoamericki doseljenici uveliko koristili,sirom svijeta pocela se primjenjivati tek u 17.vijeku.Vjerovatno je putem brodova naslo svoj put iz Sjeverne Amerike do Evrope,a odatle i do Azije.Moze se koristiti svaki njen dio u ishrani,korijen,sjeme i mladi prizemni;ne sa stabljike,listovi ali je najpopularnije i najljekovitije sjeme,tacnije njegova ljekovita ulja.
Caj se pravi od kasicice suhil listova  koji se preliju sa 2,5dl  kljucale vode i ostavi 5-10min.
Nocurak je dvogodisnja biljka,cvjetovi su svijetlozute boje i imaju slatkast miris,i ne otvaraju se do sumraka odakle i potice njegovo ime.Ulje zutog nocurka potice iz sjemena i crvenkaste je boje..
Ulje sjemena nocurka sadrzi posebnu masnu kiselinu gama-linolensku kiselinu(GLA),koja je njen ljekoviti sastojak.Spada u polinezasicene omega 6-kiseline,koja je izomer alfa-linolenske kiseline,polinezasicene omega 3 masne kiseline.To je esencijalna masna kiselina poznata kao i vitamin F.Glavna uloga joj je sto se u organizmu pretvara u jedinjenja slicna hormonima-prostaglandine, koji su parakrini i imaju dejstvo lokalno na susjedne celije,a imaju bezbroj uloga u organizmu.
Unosi se ishranom i moze nastati iz drugih masnih kiselina kao sto je linolna,koje opet ima u raznim biljnim uljima,margarinu..Medjutim,zapadnjacka ishrana,kao i nasa,je siromasna kvalitetnim biljnim uljima a samim tim i nedostatkom esencijalnih masnih kiselina,a sa druge strane neke osobe nemaju dovoljne enzime da bi je sintetisale iz drugih izvora.Zato je korisno unisiti gotovu GLA a odlican izvor je upravo ulje zutog nocurka.
Ovo ulje zahvaljujuci protivupalnom dejstvu, primjenjuje se i pokazalo se korisnim kod nekoliko poremecaja.
Upotreba:
  • kod ekcema i uopste za suhu i ispucalu kozu,kosu i nokte.Smatra se da do tog poremecaja moze doci upravo zbog pretvaranja masti iz hrane u GLA.Utvrdjeno je da uzimanje ulja zutog nocurka u periodu 3-4 mjeseca ublazava tegobe i svrab,a samim tim i potrebu za steroidnim kremama i lijekovima.
  • za regeneraciju koznih celija jer utice na pravilnu funkciju kozne barijere
  • isto tako i kod rosacee i akni se pokazalo efikasnim
  • mozda je najpoznatije djelovanje kod predmenstrualnog sindroma,jer efikasno smanjuje tegobe poput grceva,bola u dojkama,nervoze i ostalih.
  • kod bolova artritisa,reumatskih bolova koji mogu biti posljedica upalnih stanja a ove kis.iz ulja smanjuju upale.Odlicna je kombinacija sa omega 3 kis.tokom duzeg perioda i  to 3-4 kapsule dnevno.
  • to ujedno pomaze i kod visokog krvnog pritiska,i bolesti koronarnih arterija
  • istrazivanja pokazuju da je korisno i kod dijabetesa jer ucestvuje na ravnotezu insulina ali i drugih hormonskih poremecaja
  • kod menopauzi kod zena
  • zatim kod alergija,raznih autoimunih bolesti,multiple skleroze
  • osteoporoze takodje zajedno sa omega 3 kiselinama
  • adlican je antioksidans
  • sprjecava stvaranje krvnih ugrusaka
  • za lijecenje bolnih dojki kod dojilja premazivanjem zbog protivupalnog dejstva
  • neke zene ga koriste da povecaju plodnu sluz za povecanje sansi za zacece,ali koristiti ga samo do ovulacije ili eventualnog zaceca,nikako ako se vec zatrudni.Uzima se 2-3 kapsule od 500mg dnevno oko 15-tak dana.
  • interesantno je ispitivanje uloge esencijalnih masnih kiselina uopste kod hiperaktivnosti djece.Smatra se da ova djeca mogu imati nedostatak istih.Naravno tada uzimati preparate napravljenje posebno za djecu
Treba naglasiti da ulje treba uzimati minimum 1-2 mjeseca da bi se osjetio napredak,izuzetak je tamo gdje je naglaseno drugacije.Za djecu uvijek traziti ima li posebno pakovanje za djecu sa prilagodjenim dozama.
Nezeljena dejstva i kad se ne upotrebljava:
  • prevelike kolicine mogu izazvati mucninu,osipe,glavobolje,nadimanje
  • ne koristiti u trudnoci
  • ne koristiiti ako se vec uzimaju preparati protiv zgrusavanja krvi
  • ne koristiti ako se ima epilepsija i slicno,jer moze povecati rizik od konvulzija

уторак, 18. фебруар 2014.

Afte

Afte ili aphthous stomatitis predstavljaju infekciju usta i mogu se pojaviti kao male tackice pa sve do jako bolnih gnojnih ranica.Ne zna se tacno zasto nastaju,ali strucnjaci smatraju da pad imunog sistema ili lose funcionisanje istog,kao i iznednadni stres prethode izbijanju afti.Moze se reci da su ove infekcije bezazlene,ali pogadjaju tako veliki broj i djece i odraslih da postaju problem.Najcesce se javljaju kod adolescenata jer im je imunitet jos u razvoju i zene dva puta vise oboljevaju od muskaraca.Ne zna se tacno zasto je tako,mozda jer cesce obole neposredno prije pocetka menstruacije,kad je zenin organizam svakako pod jednom vrstom stresa a cesto tada i imunitet varira.Takodje ako u porodici neko cesce oboljeva sanse su vece.
Takodje mogu biti izazvane i odredjenim vrstama namirnica kao sto su: zacini,kafa,agrumi,kisele namirnice,ili cak da nastanu zbog alergije na neku vrstu hrane.Neki ljekari smatraju da su posljedica nedostatka gvozdja,vitamina B12,folne kiseline,cinka kao i vitamina C,pa se preporucuje njihovo dodatno uzimanje.Vitamin C uzimati u kombinaciji sa flavonoidima koji povecavaju efikasnost vitamina C.Takodje uzimati preparate koji jacaju imunitet kao sto su ehinaceea ili propolis na prve znake infekcije.Cak neki strucnjaci smatraju da aminokiselina lizin moze biti korisna u lijecenju afti i da se uzima 2-3 puta na dan po 1000mg.Uzimati svaki dan jogurt sa zivim kulturama korisnih bakterija.
Simptomi:

  • bijele,blijedozute bolne ranice sa crvenim krugom,koje se pojavljuju same ili u grupicama.Mogu da se jave sa unutrasnje strane obraza i usnica,na jeziku,na nepcu ili na dnu desni.
  • cesto se javlja peckanje ili bockanje u usnoj supljinji prije izbijanja ranica
  • obicno traju do 10 dana ali ako traju duze od 14, i ako su rane isuvise bolne da ni vodu ne mozete piti najbolje se obratiti ljekaru.
  • obratiti se ljekaru ako ima puno ranica koje jako sporo prolaze,ili ako se iznova javljaju,jer je u pozadini mozda neka teza bolest ili cak reakcija na neki lijek.
Lijecenje afti.One u vecini slucajeva prolaze same od sebe,eventualno se koriste preparati za brze zarastanje, ili nesto za umirenje upaljenog podrucja.

  • ljekari najcesce preporucuju masti  ili neke pastilie ili rastvor koji oblaze ranicu i tako je mehanicki zatvori i smanji bol npr.lijek koji sadrzi glicerin,ili oblik slatkog korijena koji takodje oblaze ranice koji se moze naci u prodavnicama zdrave hrane u obliku biskvita.Takodje i gel od aloe vera  ili iz lista,moze olaksati bolove.Aftu obavezno prije nanosenja osusiti jastucetom vatice.Moze se otvoriti i kapsula vitamina E i obloziti ranica sa malo ulja.
  • moze se koristiti rastvor za usta vodonik peroksida,jak antiseptik, kupljen u apoteci,najcesce je to 3%,ili se cak daje i gencijana violet pa se tim premaze.Moze se pomijesati jedna supena kasika vodonik peroksida u pola case vode,doda se 1kk sode bikarbone i 1kk soli,izmijesati izmuckati usta  i pljunuti.Soda bikarbona  je baza koja ce takodje neutralisati kiseline.
  • pranje zuba sodom bikarbonom je takodje korisno jer je i sama soda dezinficijens.
  • koriste se i preparati na bazi lidokaina kao blagi anestetik da bi se postigao osjecaj utrnulosti,sadrze ga gelovi za zubice za bebe,koji se moze kupiti u apoteci.
  • cak se uzima i tableta nekog antacida da se sazvace i tako neutralisu kiseline u ustima koje nagrizaju ranice
  • ispiranje usta hlorheksidinom,takodje odlican antiseptik za usta daje dobre rezultate.
  • prekriti ranicu u ustima kesicom caja(zeleni,crni)jer sadrzi tanin koji ubrzava isusivanje ranica
  • naravno,svi vidovi opustanja i izbjegavanja stresa su pozeljni
Od ljekovitog bilja tu su:

  • maslacak(Taraxacum officinale),piti caj ili uzimati kapsule 3 puta na dan tokom 6-7 sedmica.
  • caj od nevena(Calendula officinalis),moze se ispirati usta ovim cajem ili premazivati i stavljati obloge
  • takodje obloge od kanadske zutike(Hydrastis canadensis), ili mire(Commiphora molmol) su korisne
  • stavljanje kapi ulja od australijskog cajevca,mire,mirisne muskatle(Pelargonium odoratissimum) su se pokazala kao dobra.
  • ispirati usta cetiri puta dnevno mjesavinom jedne kapi ulja lavande(Lavandula officinalis) i jedne kapi mirisne muskatle u pola case vode 

недеља, 16. фебруар 2014.

Cistitis

Cistitis ili infekcija mokracne besike skoro da se moze reci da je bolest zena.Naravno da i muskarci oboljevaju od ove vrste upale,ali znatno rjedje od zena.Cak jedna od pet zena dobije upalu besike barem jednom godisnje,a veliki broj zena i vise.Smatra se da je to zbog toga sto zene imaju kracu uretru,mokracni kanal kojim mokraca izlazi iz besike.Ona je duga svega 4 cm i bakterije vrlo lako dodju do besike.Isto tako,otvor zeninog mokracnog kanala je vrlo blizu anusa i vagine sto opet bakterijama iz tih podrucja omogucava da lako dodju do besike.Zato je redovna higijena ovdje vazan faktor u prevenciji bolesti.
Ove infekcije nisu toliko opasne,ako se na vrijeme lijece i izljece,ali ako se zanemare ili cesto ponavljaju zbog osjetljivosti moze doci do infekcije bubrega koja je mnogo opasnija.
Kod muskaraca je druga situacija,infekicija besike je vrlo cesto simptom neke druge bolesti i treba vise ispitivati uzrok.Najcesce ukazuje na problem sa prostatom ili moze ukazivati na neki tumor koji ugrozava mokracni trakt.Kod djece u prvoj godini zivota bakterije se mogu skupljati ispod prepucijuma ali se to brzo rjesava.
Najcesci uzrok  vecine infekcija su razne vrste Escherichie coli ( E.coli),to je bakterija koja se cesto nalazi u crijevima,pa cesto prelazi iz debelog crijeva.Zene mogu dobiti i poslije svakog polnog odnosa,kao i one koje koriste dijafragmu jer ona pritiska besiku i moze da oteza njeno praznjenje.Takodje i trudnice lakse dobiju infekciju zbog nepotpunog praznjenja.Istazivanja su pokazala da u posljednje vrijeme je sve vise infekcija povezano sa polno prenosivim bakterijama hlamidijom i mikoplazmom.
Simptomi:
  • ucestalo mokrenje
  • peckanje tokom mokrenja,sto je najcesci znak infekcije,moze se javiti i jaci bol
  • mokraca moze biti jakog i neugodnog mirisa
  • tesko zadrzavanje mokrace a opet mokrenje je minimalno iako je prisutan osjecaj stalnog mokrenja
  • nekad se moze pojaviti i krv u mokraci sto ukazuje na tezu infekciju
  • obavezno se javiti ljekaru ako se peckanje ne smanjuje ni poslije 24-36 sati samolijecenja,ako imate temperaturu,povracanje,bol u ledjima,iscjedak iz vagine ili penisa sto moze ukazivati i na polne bolesti ili neke druge bolesti povezane sa tim simptomima.
Lijecenje se najcesce i najefikasnije lijeci antibioticima,naravno poslije uzimanja urina na analizu i kad se ustanovi koja je bakterija u ptanju da bi se dao adekvatan antibiotik.Nekad lijecenje traje samo 3 dana ,a nekad mora i dosta duze do 14 dana.Pogotovo kod osoba kojima se cesto infekcije ponavljaju,ili kod starijih osoba sa inkontinencijom.Zenama u menopauzi moze da se prepise cak i kreme sa estrogenom ako se infekcije cesto javljaju.
Medjutim,infekcije se mozda mogu sprijeciti ako se odmah krene sa nekim biljnim preparatima ili jos bolje prevencijom da do nje ne dodje.
Ljekovito bilje:
  • najcesce se korisiti uva ursi(Arctostaphylos uva ursi) folium koja djeluje protiv E.coli vjerovatno tako sto sprijecava njeno "kacenje"za zidove urinarnog trakta.Ona zahtijeva baznu sredinu tj.da je urin alkalan pa valja kad se koristi izbjegavati vece kolicine kiselog voca ili hranu koja zakiseljava urin kao sto je meso.Cak je dobro uzeti kasicicu sode bikarbone uz nju.Obicno se sprema tako da se potopi u hladnu vodu do kljucanja i ostavi sat vremena pa pije 3-4 puta dnevno,dakle u velikim kolicinama da djeluje ispirajuce.Najduze nekih nedelju dana.Vegeterijancima je narocito korisna jer je njihova ishrana uglavnom bazna.
  • dokazano djeluje i brusnica koja se sve vise primjenjuje i pokazuje efikasnost.Istrazivanja su pokazala da sok ili caj od brusnice zaista sprjecava infekcije kod zena jer sadrze visko nivo proantocijanidina koji ometaju rast i vezivanje E.coli za sluzokozu besike.Tako se one lako ispiraju urinom.Ove materije dakle djeluju u besici gdje je zadrzavanje urina najduze.Mogu se piti i tablete,kombinovati ih sa sokom od borovnice ili sa probioticima koji djeluju sinergisticki sa brusnicom.
  • kopriva(Urtica dioica) je takodje korisna koja takodje djeluje protivupalno.Preporucuje se jedna kasika osusene koprive u solju kljucale vode i piti kasiku svakih sat,najvise jednu solju na dan.
  • kanadska zutika(Hydrastis canadensis) djeluje cak i na imuni sistem,a korisna je kod zena koje obole poslije polnih odnosa,cak se preporucuje pranje medjice,dio izmedju vagine i cmara,medicinskim rastvorom zutike.izmijesati 2 kasicice bilje na solju kljucale vode,ohladiti na sobnu temperaturu.
  • dobra je i solja caja od bijelog luka,iako neprijatan miris dobro pomaze u infkecijama.Nekoliko svjezih cesnjeva izgnjeciti,potopiti u toplu vodu i natapati 5 min.
Smatra se da je i aromaterapija korisna.Tako toplim sjedecim kupkama u koje se stave nekoliko kapi etericnih ulja borovnice,eukaliptusa,persuna ili kamilice moze biti djelotvorno.
Mose se popiti i nesto protiv bolova kao sto je ibuprofen da smanji upalu i bolove.
Prevencija:
  • svi se slazu da je najbolja prevencija piti mnogo vode i cesto mokrenje,i potpuno isprazniti mokracnu besiku.
  • pica koja nadrazuju mokracni trakt su alkohol,kafa,cokoladno mlijeko,gazirana pica,sokovi od agruma,a hrana koja smeta su agrumi,paradajz,jagode,crveno meso i mlijeko,spinat,jako zacinjena jela.
  • vitamin C i vitamin A ubrzavaju oporavak ,narocito vitamin C koji ometa rast  bakterija ali povecava i kiselost sto moze ometati djelovanje nekih antibiotika kao i cajeva,pa o tome voditi racuna ako je vec doslo do infekcije.
  •  redovna higijena poslije obavljanja nuzde,zene se brisati od naprijed ka nazad
  • nositi pamucni ves
  • izbjegavati upotrebu mirisnih sapuna za pranje,koristitit namjenske za intimnu njegu sa dobrim bakterijama
  • uvijek se prati prije odnosa i poslije odnosa
  • koristiti probiotike jer je dokazano da zene koje cesto jedu sireve i jogurt i koje koriste dodatke Lactobacillus acidophilus imaju manje infekcije urinarnog trakta



среда, 12. фебруар 2014.

Psorijaza

Psorijaza ili ljuspavost koze je hronicna autoimuna bolest,sto znaci da organizam ne prepoznaje svoje celije i aktivira imuni sistem protiv njih.To za posljedicu ima odredjene kozne promjene jer se celije prebrzo razmnozavaju.Naime,normalnim celijama koze u normalnim uslovima je potrebno oko 28 dana da migriraju iz dubine koze na njenu povrsinu,gdje ce zamijeniti mrtve celije koje se ljuste i to je prirodno obnavljanje koze.Kod osoba sa psorijazom taj ciklus je sveden na svega 4-5 dana,jer se proces isuvise brzo odvija tj.te promjene su rezultat ubrzanog dijeljena celija.To za posljedicu ima ljustenje koze i pretjerano stvaranje ljuspi.Ustanovljeno je da dolazi do prevelikog nakupljanja T-limfocita sto ukazuje da se radi o imunoloskoj bolesti.
Javlja se kod oko 3% populacije,a uzrok joj ni danas nije poznat.Iako je pronadjen gen za psorijazu,ona spada u jedne od najnejasnijih i najupornijih koznih bolesti.
Tipicno se javlja na kozi glave,koljenima,laktovima,noktima pa i zglobovima.Moze se javiti i na tabanima i dlanovima.
Simptomi :

  • upala i crvenilo koze,tamnoruzicaste boje,prekrivena bijelim ljuspama,zahvata manju ili vecu povrsinu karakteristicno za glavu,koljena,laktove,i gornje dijelove tijela.
  • na noktima se javlja promjena boje kao i udubljivanje i zadebljanje,kako na rukama tako i na nogama.Takvi nokti se mogu odvojiti od kozne podloge.
  • psorijazu dlanova ili palmarnu psorijazu karakterise crvena,ljuspasta i ispucala koza,dok isti ti simptomi tabana ukazuju na psorijazu tabana ili plantarnu psorijazu. 
  • ako zahvati zglobove to je psorijaticni artritis koji zahvata oko 5% populacije i najcesce se radi o zglobovima prstiju na rukama i nogama.Upala se razvija ubrzo poslije koznih ostecenja i simptomi lice na reumatoidni artritis.Prvo se lijeci koza,a psorijaticni artritis dobro reaguje na acetilsalicilnu kiselinu i druge nesteroidne lijekove protiv upale.
Moguca je pojava slabijeg ili jaceg svraba kod manjeg broja oboljelih,a ako dodje do jake upale i vlazenja koze tj,plikova pokreti mogu biti jako bolni.
Treba imati na umu da psorijaza nije zarazna,ali se javlja u odredjenim porodicama.Narocito su joj podlozne osobe svijetlije puti,izmedju 10 i 40 godina starosti.
Smatra se da je glavni okidac za ovu bolest stres,jer cak 80% bolesnika sa napadima bolesti prijavi neku emocionalnu traumu.Od ostalih faktora tu su:

  • upotreba nekih lijekova npr.beta-blokatori,lijekovi protiv bolova,protiv malarije
  • infekcije virusne i bakterijske.Bolest se javlja 2-3 nedelje narocito poslije streptokokne upale grla
  • konzumiranje alkohola i pusenje pogorsavaju tok bolesti
  • takodje i ishrana bogata bjelancevinama a siromasna vlaknima pogorsava tok bolesti
Ishrana:uvodjenje hrane bogate omega 3 kiselinama uveliko moze smanjiti upale u svrab koze.Masne ribe kao sto su sardina,skusa i losos su bogate omega kiselinama,i treba ih jesti sto cesce.Posto su neophodne vece kolicine preporucuje se uzimanje kapsula omega 3 (ribljeg ulja)od 1000mg i to 3-4 puta dnevno.Ulje lana je takodje bogato ovim kiselinama i savjetuje se stavljanje jedne supene kasike ovog ulja u jogurt,zitarice ili neku drugu hranu.Takodje i ulje bakalara je odlicno jer je bogato vitaminom A.
Naime,omega 3 kis.djeluju tako sto blokiraju stvaranje arahidonske kis.koja je,smatra se.odgovorna za upale.
Treba uzimati i vece kolicicine vitamina D i do 1000IJ,kao i vitamina A,ali sa njim treba biti obazriv jer prevelike doze djeluju kancerogeno,pa se u vezi njega treba obratiti ljekaru.Vitamini B1 i B5 takodje uzimati redovno.Svi oni povoljno djelulju na kozu.Takodje utrljavanje ulja sa vitaminom E u tjeme 2-3 puta dnevno smanjuje ostecenja koze.
Protiv svraba savjetuje se i gel od aloe vere nekolilko puta na dan,jer sadrzi protivupalne supstanece.
Takodje smatra se da agrumi pogorsavaju psorijazu pa treba izgjegavali limun,narandzu,grejpfrut,ali i jagodasto voce.Izbjegavati suhomesnaste i konzervisane proizvode,kao i sirovu jabuku,med,kafu,kakao jer stvaraju kiseline koje smetaju.Smanjiti i mahunasto povrce.
Dozvoljeno je mlijeko i mlijecni proizvodi,nemasno meso teletina,zivina,kuvana govedina,kompoti od voca.
Lijecenje psorijaze.
Koliko god da je neizljeciva,psorijaza se dobro kontrolise raznim metodama i lijekovima.

  • Ljekari cesto savjetuju kupanje u toploj vodi,ne duze od 10-tak min. i odmah se namazati nekom mastu koja zadrzava vlagu,kao sto je vazelin ili dodati u kupku nekoliko kafenih kasika biljnog ulja.Bitno je da su to masne kreme a ne losioni,koji se brzo suse.Kreme sa ureom su odlicne.
  • fino samljeveno zobeno brasno je dobro za ublazavanje svraba.Moze se staviti u vodu za kupanje neki preparat sa zobenim brasnom ili se moze samljeti obicno brasno i sipati u vodu.Za svrab cak neki preporucuju i dodatak sirceta vodi za kupanje,jer mnogi imaju dobrog iskustva sa njim iako ljekari nemaju dokaza.Zna se da sircetna kis.djeluje antibakterijski.
  • Tu su i kreme od kamilice kao i australijskog cajevca protiv svraba narocito za blazi oblik psorijaze,ali je koza tada osjetljiva na sunce pa je ne treba izlagati.Krema od kapsaicina,sastojkom paprike,takodje moze biti efikasna,jer se smatra da blokira supstance iz psorijaticne koze koji izazivaju upale.Pored toga kapsaicin zaustavlja i prekomjeran rast kapilara kod takve koze,ali posto on moze da izazove i ostecenja i opecenu kozu,primjenjivati ga pod ljekarskim nadzorom.
  • ljekari propisuju cesto i kreme sa salicilnom kiselinom koja ima funkciju keratolitika,tj.uklanjaju povrsinski sloj koze,kao i kortikosteroidne kreme,masti i losine.Losioni idu za kosmate dijelove koze.Samponi su kod psorijaze vlasista.Sa kortikosteroidima posebno treba biti obazriv,iako su jako efikasni mogu imati teske i dugotrajne nuspojave.Mogu da stanje kozu,izazovu pojavu pjega,trajnih strija ali i sistemskih poremecaja.Pokazalo se da je lokalna mast sa jednim oblikom vitamina D jednako efikasna kao i hidrokortizonska krema,a sa puno manje nuspojava.
  • masti i samponi od katrana kamenog uglja mogu ublaziti simptome.Na pocetku se koriste svakodnevno a zatim dva puta nedeljno,koristeci ga naizmjenicno sa obicnim samponima.Preporucuje se i cesto mijenjanje sampona.Nazalost izgleda da ovi preparati kod mnogih oboljelih izaziva folikulitis,upalu folikula dlake,ali i da duga upotreba povecava opasnost od raka koze.
  • fototerapija odnosno lijecenje svjetlom pogoduje psorijaticnoj kozi.Svakog dana provoditi do 30 min napolju,rezultati su vidljivi za manje od 6 nedjelja.Istrazivanja pokazuju da sunceva svjetlost smanjuje aktivnost T celija,tim i citokine koji zapocinju zapanjenja.Bolesnici se mogu izlagati i kontrolisanom UV zracenju,nekoliko puta nedeljno.Moze se kombinovati sa lokalnom i sistemskom terapijom.
  • Takodje u alternativna rjesenja spada i aromaterapija: umjesto sampona sa katranom umijesati 4 kapi ulja kedra i 2 kapi kleke ilii limuna u 1 kasicicu bademovog ili maslinovog ulja.Smjesu nanijeti na glavu ,pokriti i ostaviti preko noci.Ujutro oprati samponom,Ponavljati 3 puta nedeljno dok se simptomi ne povuku.
  • Ljekovito bilje: korijen cicka(Articum lappa),maslacka(Taraxacum officinale),jednu kasicicu bilo koje od ovih biljaka potopiti u solju vrele vode i ostaviti da kljuca 10 min.Procijediti i piti 3 solje dnevno.Piti i 3 puta dnevno caj od koprive. 
  • Efikasno je sredstvo napravljeno od osusenog ruzmarina(Rozmarinus officinalis) i kadulje(Salvia oficinalis).Po 30gr.svake biljke preliti sa pola litre vrele vode i ostaviti preko noci.Procijediti i koristiti svakodnevno za ispiranje kose poslije svakog samponiranja.
  • Ulje nocurka je jednako efikasno kao i kortikosteroidi sa malo nuspojava.Ide doza 2-3 puta dnevno po 500mg.
  • Preporucuju se kupke sa dodatkom zdravca kao i potpunim kupkama od crnog sljeza i rastavica.Pomijesati iste kolicine biljaka o preko noci ih potopiti u hladnu vodu.Oko 200gr.na jednu kupku i 20 min kupanja.
Posto je stres glavni okidac uveliko se preporucuju psihoterapije i nauciti se opustati na razne nacine.Narocito efikasni mogu biti i hipnoterapija kao i vodjena vizualizacija.
Redovne vjezbe i setnje svakodnevne su od velike koristi,posvetiti se necemu sto ublazava stres.

недеља, 9. фебруар 2014.

Osteoporoza

Osteoporoza je bolest na koju se danas obraca velika paznja.To je tiha bolest koja se najcesce otkrije kod prvog preloma kosti,pa se danas radi na sto ranijoj dijagnostici,pogotovo kod zena koje imaju osteoporozu u porodicnoj anamnezi.U kostima se bez prestanka odigravaju kako formiranje tako i resorpcija kostiju.U formiranju ucestvuju celije osteoblasti,a u razaranju osteoklasti.Osteoporoza nastaje kada resorpcija nadmasi formiranje kostiju,pa kosti postaju tanje i supljikave i sklone prelomima.Iako zahvata sve kosti,najcesce dolazi do preloma kuka,kicme i rucnog zgloba.Narocito je kod starijih osoba opasan prelom kuka,jer zbog nepokretnosti tokom lijecenja moze doci do zapaljenja pluca ili nastanka krvnih ugrusaka.
Osteoporoza je rijetka kod mladih ljudi,i cesce oboljevaju zene od muskaraca,cak 80%,i to je najcesce postmenopauzalna osteoporoza,jer zena poslije menopauze prolazi kroz hormonske promjene koje dovode do gubitka kostane mase.Neadekvatna produkcija  seksualnih hormona je glavni uzrok osteoporoze kako kod zene,ali i kod muskaraca. Kod muskaraca je ona neuobicajena prije sedamdesete godine,mada ih ima koji i ranije obole.Tacnije estrogen je taj koji stiti zene od gubitka kostane mase do menopauze,kad on naglo opada.Smatra se da on pomaze zadrzavanju kalcijuma u kostima.Vrhunac kostane mase je oko 35 godine zivota,kada kalcijum,glavni mineral kosti,pocinje brze da se gubi nego sto se moze nadoknaditi.Tako se i pregradnja kostiju pocinje smanjivati i one postaju tanje,Kod zena ovo smanjenje gustine se ubrzava tokom 3-7 godina poslije menopauze,a zatim ponovo usporava.
Zene koje su izlozene vecoj opasnosti da obole su:
   -mrsave zene sa malim kostima i svijetlom kosom
   -zene koje puse,piju mnogo alkohola i nedovoljno se krecu
   -zene kojima su odstranjeni jajnici,narocito prije 40-te godine zivota
   -bjelkinje i azijatkinje cesce oboljevaju od crnkinja
   -zene koje uglavnom posijede prije 40-te cetiri puta cesce obole
Odredjene bolesti smanjuju apsorpciju kalcijuma,samim tim i mogu dovesti do osteoporoze npr.bubrezna oboljenja,Kusingov sindrom,hipertireoza.zatim odstranjivanje dijela zeluca,crijeva ili prekomjerna upotreba glukokortikoida,drugih steroida pa i antikonvulzivnih lijekova.
Valja obratiti paznju na sljedece simptome:
   -bolove u ledjima,narocito naglog bola
   -postepeni gubitak visine pracen pognutim drzanjem,jer su obicno prvo zahvaceni prsljenovi
   -prelome kuka,rucnog zgloba,kicme
   -ako rendgenski snimak zuba pokaze gubitak kostanog tkiva u vilici.To moze biti rani znak.
Posto je osteoporozu tesko lijeciti kad se vec pojavi,prevencija bi bila od presudnog znacaja da do nje ne dodje.I klasicna i alternativna medicina se usredsredjuju na izgradjivanje i osnazivanje kostiju ishranom,fizickom aktivnosti i upotrebom bilja.Kad vec dodje do osteoporoze uskace klasicna konvencionalna medicina.
Jedno vrijeme se dosta cesto propisivalo hormonsko vjestacko lijecenje,u mnogim zemljama jos uvijek je aktuelno,da sprijeci ili uspori napredovanje bolesti.Daje se samo estrogen ili kombinacija sa progesteronom i zaista je usporavalo gubitak kostiju i lomove,ali se mora koristiti stalno.Medjutim,zbog povecanog rizika od raka dojke i materice ljekari sve vise napustaju tu praksu.Umjesto estrogena koriste se noviji selektivni estrogenski modulatori koji su bezbjedniji.
Danas se mozda najvise koriste tzv.bifosfonati koji inhibisu resorpciju kosti.Sad tu postoje oprecna misljenja,neki idu dotle da ti lijekovi stete i da stvaraju neprirodnu sredinu u kostima,ali kod nas je ipak praksa da se propisuju.
Prevencija:

  • jesti hranu bogatu kalcijumom npr.brokoli,karfiol,losos,sardina,sjemenke,badem,nemasni jogurt i mlijeko,lisnato zeleno povrce
  • hranu bogatu fitoestrogenima kao sto je soja,narocito tofu
  • izbjegavati hranu koja ometa apsorpciju kalcijuma kao sto je crveno meso,alkoholni i bezalkoholni napici i velike kolicine kofeina
  • raditi vjezbe opterecenja kao sto je dizanje tegova,trcanje,hodanje,penjanje uz stepenice,aerobik i to tri do cetiri puta sedmicno po 45min
  • izbjegavati pusenje koje povecava opasnost od oboljevanja za 50 posto
Valjalo bi spomenuti u vezi soje da i tu postoje razna misljenja u vezi njenog konzumiranja,pogotovo GMO koja je sve vise prisutna i kod nas.Mnogi smatraju,moram naglasiti i to,da je cak i nezdrava,ali sve je to u fazi proucavanja.
Takodje se ne preporucuje istovremeno koristenje fosfora koji ubrzava gubitak kostiju,vjerovatno ometa apsorpciju kalcijuma,a sadrzi ga npr.crveno meso.
Mogu se dodatno uzimati suplementi kalcijuma kao i vitamina D koji je jednako vazan za resorpciju,a po mnogima je vitamin D jedan od najvaznijih uopste.Dvadesetak minuta na suncu,naravno ne na prejakom.je dovoljno da se stvore zalihe,ali kod oboljelih je bolje uzimati i kao dodatak.Dokazano je da je najbolji oblik za resorpciju kalcijum-citrat,a ne glukonat ili karbonat.Uzimati 1000-1500mg kalcijuma,uz njega vitamina D oko 800 IJ i vise,magnezijuma oko 250-350mg.Mada treba biti obazriv sa unosom kalcijuma,jer on ima tendeciju da se talozi u krvnim sudovim i mekim tkivima i da ih ostecuje.Da bi se to donekle sprijecilo dodaje se i vitamin K,koji to uveliko smanjuje.
Od biljaka koje se koriste tu su rastavic(Equisetum arvense),lucerka(Medicago sativa),sladic glatki(Glycyrrhiza glabra) pa cak i bijeli sljez(Althaea officinalis).Tradicionalno se u Kini koriste kineska angelika(Angaelica sinensis) i azijski zen-sen(Panax ginseng) koji u organizmu imaju dejstvo slicno estrogenu.Takodje mljeveno ili u prah samljeveno sjeme piskavice ili grckog sjemena(Trigonella foenum graecum)uspjesno se koristi kod osteoporoze,kao i hajducka trava.
Savjetuje se cak i dodati malo sirceta u supu od kostiju,jer ce sirce otopiti dio kalcijumai iz kosti koja se kuva.Pola litre supe moze sadrzavati i do hiljadu miligrama kalcijuma.